[global.common.btn.skiptocontent]
Kodumasinad

Kuivatusmärgid ja sümbolid

18036676_Washing-Labels-Blended_1200x675.jpg

Pesukuivati muudab elu palju lihtsamaks – saate pesta ja kuivatada üksteise järel mitu masinatäit pesu ning säästate aega ja ruumi, mida oleks vaja riiete kuivama riputamiseks. Kuivatit omades tekib tihtilugu aga ka küsimusi, näiteks mida võib kuivatisse panna või kus on rõiva hooldussildil pesukuivati sümbol või millist kuivatusprogrammi kasutada.

Need küsimused on täiesti tavapärased ja nendega murtakse pead sageli rohkem kui kord. Seda põhjusel, et rõivaste valmistamisel on kasutatud hulgaliselt erinevaid kangaid ning samal ajal saadaval olevate kuivatusprogrammide ja lisafunktsioonide valik on lihtsalt nii lai, et see võib ka kõige kogenuma kasutaja segadusse ajada. Vähesed asjad valmistavad suuremat pettumust kui see kui võtad oma lemmikkampsuni kuivatist välja ja avastad, et see on kokku tõmmanud.

Ülemaailmse pesumasinate ja kuivatitetootjana meie soov on muuta pesuhooldusseadmete kasutamine lihtsamaks ja arusaadavamaks ning aidata teil vältida levinud vigu pesu kuivatamisel. Selsamal eesmärgil koostasime järgneva juhendi, mis aitab erinevatest kuivatusmärkidest aru saada.

Kas soovite kiiret ülevaadet? Laadige alla ja printige välja kuivatusmärkide tabel:

Kuivatusmärgid (pdf) printimiseks

Mida võib kuivatisse panna ja mida mitte?

Pärast pesemist saab puhtad riided jagada kahte hunnikusse: need, mille võib panna kuivatisse, ja need, mis tuleb pesunöörile kuivama riputada (või kuivatada alusele laotatult). Pesu hooldussildil on toodud pesukuivati sümbolid (alati ruuduna) ja muud pesu tingmärgid, mis näitavad, kuidas pesu eest hoolt kanda.

Kuivatusmärgid kehtivad igat tüüpi kuivatite puhul olenemata sellest, kas teil on soojuspumba või kondensaatoriga kuivati või pesumasin-kuivati.

Trummelkuivatus / mitte kuivatada.

Kas murrate pead selle üle, kas riideeset võib kuivatisse panna, kuid ei ole päris kindel, milline sümbol tähendab, et kuivati kasutamine on ohutu? Siin pakume ülevaate tingmärkidest, mis näitavad, kas trummelkuivatus on antud rõivaeseme puhul lubatud:

Trummelkuivatus – ruudukujuline sümbol, mille sees on ring.
Trummelkuivatus keelatud – läbi kriipsutatud ruudukujuline sümbol, mille sees on ring.
Tavaline trummelkuivatus
Ruut, mille sees on ring, on üldine trummelkuivatuse sümbol. Kui näete seda sümbolit pesu hooldussildil, siis selle rõivaeseme puhul on trummelkuivatus lubatud ja selle võib ohutult kuivatisse panna.
Mitte kuivatada
Kui rõivaeseme puhul ei ole trummelkuivatus lubatud, näete samasugust ruutu koos ringiga, kuid see on läbi kriipsutatud. Ärge pange selle sümboliga riideesemeid kuivatisse.
Trummelkuivatus madalal temperatuuril.
Trummelkuivatus, ilma kuumuseta – ruudukujuline sümbol, mille keskel on must ring.
Trummelkuivatus, kortsumisvastane viimistlus – ruudukujuline sümbol, mille sees on ring ja selle all lisajoon.
Trummelkuivatus, õrn – ruudukujuline sümbol, mille sees on ring ja selle all kaks joont.
Trummelkuivatus – ilma kuumuseta
Must ring ruudu sees viitab, et rõivaid tohib kuivatada ainult õrnalt külma õhuga.
Trummelkuivatus – kortsumisvastane viimistlus
Rõivaid, mille hooldussildil on pesukuivati sümboli all joon, tuleb kuivatada õrna tsükliga (nt sünteetilised materjalid).
Trummelkuivatus – õrn
Õrnad tekstiilid, kus pesukuivati sümboli all on kuvatud kaks joont, vajavad õigeks hoolduseks eriti õrna kuivatamist ja spetsiaalse kuivatiprogrammi (nt villaprogrammi) kasutamist.
Kuivatamine külmalt või madalal temperatuuril kuni 60 °C – ruudukujuline sümbol, mille sees on ring ja keskel üks täpp.
Kuivatamine soojalt või keskmisel temperatuuril kuni 80 °C – ruudukujuline sümbol, mille sees on ring ja keskel kaks täppi.
Kuivatamine kuumalt või kõrgel temperatuuril – ruudukujuline sümbol, mille sees on ring ja keskel kolm täppi.
Külm / madal temperatuur
Pesukuivatuse sümbol, kus ringi sees on täpp tähendab, et rõivaeset tohib kuivatada ainult madalal temperatuuril kuni 60 °C.
Soe / keskmine temperatuur
Kaks täppi ringi sees tähendavad, et rõivaeset võib kuivatada keskmisel temperatuuril kuni 80 °C.
Kuum / kõrge temperatuur
Pesukuivatuse sümbol, kus ringi sees on kolm täppi tähendab, et riideeset tohib masinas kuivatada ja seda tuleks teha kõrgeimal temperatuuril.
Õhu käes kuivatamine.
Tühi ruudukujuline sümbol, mis tähistab õhu käes kuivatamist.
Kuivatada varjus – ruudukujuline sümbol, mille vasakus ülanurgas on kaks diagonaalset joont.
Kuivatada nööril – ruudukujuline sümbol, mille keskel on vertikaalne joon.
Kuivatada õhu käes
Kuivatussümbol, mis on esitatud tühja ruuduna, tähistab õhu käes kuivatamist. Selle sümboliga rõivaesemed tuleb riputada pesunöörile või kuivatada neid alusele laotatult.
Kuivatada varjus
Kuivatussümbol, mille vasakus nurgas on kaks diagonaalset joont tähendab, et riie ei talu otsest päikesepaistet. Rõivaeseme kaitsmiseks pleekimise või tuhmumise eest kuivatage seda kindlasti varjus.
Kuivatada nööril / nõrutada kuivaks
Nööril kuivatamise sümbol, mille keskel on üks vertikaalne joon tähendab, et pesu tuleks kuivatada pesunööril (või muul sarnasel viisil). Kaks vertikaalset joont tähendavad, et pesu tuleb kuivaks nõrutada ehk see tuleb riputada pesunöörile siis, kui see on veel tilkuvalt märg.
Kuivatada nööril varjus – ruudukujuline sümbol, mille keskel on vertikaalne joon ja vasakus ülanurgas üks diagonaalne joon.
Kuivatada alusele laotatult – ruudukujuline sümbol, mille keskel on horisontaalne joon.
Kuivatada alusele laotatult varjus – ruudukujuline sümbol, mille keskel on horisontaalne joon ja vasakus ülanurgas diagonaalne joon.
Kuivatada nööril varjus / nõrutada kuivaks varjus
Kuivatussümbol, mis koosneb vertikaalsest joonest ja vasakus ülanurgas olevast kolmnurgast tähendab, et pesu tuleks kuivatada nööril varjus. Kaks vertikaalset joont tähendavad, et rõivaese tuleb nõrutada kuivaks pesunööril varjus.
Kuivatada alusele laotatult
See kuivatussümbol, mille keskel on horisontaalne joon tähendab, et pesu tuleb laotada kuivamiseks alusele. Kaks horisontaalset joont tähendavad, et pesu tuleb tasaselt laiali laotada siis, kui see on veel tilkuvalt märg.
Kuivatada alusele laotatult varjus
Sama kuivatussümbol horisontaalse joonega (ja kolmnurgaga vasakus ülanurgas) tähendab, et pesu tuleb kuivatada alusele laotatult varjus. Kaks horisontaalset joont tähendavad, et pesu tuleb varjus laiali laotada siis, kui see on tilkuvalt märg.
Ruudulise kanga tükk koos valge pesemissuuniste sildiga, millel on erinevad pesusümbolid.

Veel pesuhoolduse märke ja sümboleid.

Lisaks ruudukujulisele pesukuivati sümbolile leiate rõivaste hooldussiltidelt ka palju teisi pesu tingmärke, nagu:

  • vann Vannisümbol, mis tähistab pesemist.
  • kolmnurk Kolmnurgasümbol, mis tähistab pleegitamist.
  • triikraud Triikrauasümbol.
  • ring Ringisümbol, mis tähistab keemilist puhastamist.

Uurige lähemalt, mida kõik need pesusümbolid tähendavad:

Ava pesu tingmärkide leht

Korduma kippuvad küsimused pesu kuivatusmärkide kohta.

Milliseid riideid ja tekstiile on üldiselt ohutu kuivatisse panna?

Kui pesu kuivatusmärgid puuduvad näiteks seetõttu, et hooldusilt on eemaldatud, on teil sellegipoolest võimalik teha üsna teadlik otsus. Tekstiilid, mida võib pesta üle 60 kraadi juures (pesu kuuma veega), võib tavaliselt muretult ka kuivatisse panna. Enamasti on sellised esemed valmistatud 100% puuvillast ja neid võib ühtlasi kuivatada kõige kõrgemal temperatuuril. Nende hulka kuuluvad peamiselt:

  • rätikud ja saunalinad;
  • puhastuslapid ja käterätikud;
  • puuvillane aluspesu või sokid (mõlemad ilma elastsete kiududeta);
  • voodilinad;
  • tekikotid ja padjapüürid (siinkohal on soovitatav tutvuda hooldussildiga).

Kuivati sobib suurepäraselt sellist tüüpi esemetele, eriti rätikutele ja teatud voodipesule, mis muutuvad kõrgemal temperatuuril kuivatamisel eriti kohevateks. Värskelt kuivatist välja võttes need lisaks lõhnavad suurepäraselt. Puuvillast pesuesemetele tagavad sobiva hoolduse näiteks järgmised programmid:

  • puuvillane, eriti kapikuiv;
  • puuvillane, kapikuiv;
  • puuvillane, triikimiskuiv.

Märkus: kõik puuvillased kangad ei ole kuumakindlad ega trummelkuivatuseks sobilikud. Seega pöörake alati tähelepanu hooldussildile. Lisateavet leiate küsimuse "Kas 100% puuvillasisaldusega tekstiilid võib alati kuivatisse panna?“ alt.

Mida ei tohi tavaliselt kuivatisse panna?

Alati on olemas ka selliseid tekstiile ja rõivaid, mida masinaga kuivatamine kahjustada võib. Kui te pole kindel sest pesul puudub hooldussilt, siis kõige mõistlikum on kuivatada õhu käes. Olge alati ettevaatlik järgmiste esemete kuivatamisel:

  • Peened tekstiilid, nagu siid või teatud tüüpi vill võivad kuivatis, eriti vale seadistuse korral, oma vormi kaotada.
  • Trükisega T-särke võib kuivatada ainult madalal temperatuuril, kuna trükis võib deformeeruda ja/või laineliseks muutuda.
  • Veenduge alati, et teie sünteetilisest materjalist või plastisisaldusega tekstiilid sobivad trummelkuivatuseks.
  • Vannitoavaibad või vaibad, mille aluspind sisaldab kummi, võivad kuivatis sulada.
  • Vahtmaterjali sisaldavaid esemeid, nagu padjatäidis või õlandid, ei tohi kuivatisse panna.
Kas 100% puuvillasisaldusega tekstiile võib alati kuivatisse panna?

Kui hooldussildile on märgitud puuvill, võib tavaliselt eeldada, et eseme trummelkuivatamine on ohutu. Alati on siiski ka erandeid.

  • Puuvillasegud. Puuvilla segatakse sageli sünteetiliste kiududega, nagu elastaan ja polüester. Kuigi puuvillasegud on enamasti venivamad kui tavaline puuvill, ei ole need sageli nii kuumakindlad. See tähendab, et neid on parim kuivatada madalamal temperatuuril.
  • Kuid isegi puhtast puuvillast esemete puhul võib esineda varieeruvusi olenevalt kanga tihedusest ja töötlusest. Mõlemad omadused on nähtavad, kui vaadata kangast lähemalt.
  • Eriti juhul, kui puuvill on tumedat värvi, võib kuivatamine värvi mõjutada.

Seega tuleb pöörata võimalusel alati tähelepanu rõivastel olevatele pesu- ja kuivatussümbolitele ning hooldussuunistele.

Kas villa võib kuivatisse panna?

Villa puhul tuleb nii pesemisel kui ka kuivatamisel arvestada, et see materjal on väga õrn. Seepärast pestakse villast esemeid tavaliselt käsitsi ja kuivatatakse õhu käes. Kui soovite neid masinaga pesta või kuivatada, siis kasutage kindlasti spetsiaalset villaprogrammi.

Boschi villapesu programm on kuivatamisel eriti õrn. Kui soovite villast esemeid õhu käes kuivatada, on kõige parem need selleks rätikule laotada. Kuna vill ei talu kuumust, siis ärge pange villast esemeid kuivatamiseks otsese päikesevalguse kätte või küttekehale. Kvaliteetsest villast esemeid on võimalik ka korrapäraselt tuulutada, et neid peaks harvem pesema.

Milliseid tekstiile tuleks kuivatada madalal temperatuuril ja õrna programmiga?

Paljusid tekstiile tuleb kuivatada õrna programmiga ja madalal temperatuuril. Sinna hulka kuuluvad:

  • puuvillased rõivad (T-särgid, džemprid, kombinesoonid jne) ja teksakangast esemed;
  • kõik muud looduslikud kiud, nagu lina või kanep;
  • spordiriided ja kõik sünteetilised kiud, nagu polüester, elastaan või fliis. Mikrokiudlapid kuuluvad tavaliselt samuti sellesse kategooriasse.

Enamik neist tekstiilidest ei tõmbu moodsates kuivatites kokku, kui kasutada õiget programmi ja kuivatustemperatuuri. Pesukuivati programmi või temperatuuri valimisel pöörake tähelepanu hooldussildil olevatele pesu tingmärkidele ja hooldussuunistele.

Kuidas tuleks kuivatada sünteetilisest materjalist ja spordiriideid?

Põhimõtteliselt ei tohiks sünteetilisi kangaid, eriti hingavaid materjale või funktsionaalseid riideid, kuivatada liiga kaua ja seda tuleb teha madalal temperatuuril. Otsige näiteks järgmisi programme:

  • kiire segu;
  • eriti lühike 40.

Spordiriided kuivavad tavaliselt väga kiiresti, mistõttu neid on lihtne ka pesunööril kuivatada. Kui soovite kuivatada neid esemeid masinas, siis valige vastav programm, näiteks

  • spordiriiete programm.
Millist kuivatusprogrammi peaks kasutama suletäidisega jopede või patjade puhul?

Suletäidisega jopede, tekkide ja patjade kuivatamiseks on kõige parem trummelkuivati spetsiaalne programm. Trummelkuivatus lisab elastsust ja kohevust. Kui teil ei ole kuivatit või kui hooldussilt seda nõuab, siis on mõistlik viia suletäidisega esemed professionaalsesse keemilisse puhastusse. Sellise pesu kuivatamine õues või toas ei ole nende esemete puhul soovitatav, sest see on keeruline ja selleks võib kuluda mitu päeva. Kui vesi ei pääse suletäidisest välja, võib see põhjustada plekke ja isegi ebameeldivaid lõhnasid.

Kuivati kasutamisel pöörake tähelepanu järgmisele.

  • Suletäidise puhul on kuivatamiseks vaja rohkelt ruumi. Suletäidisega esemete, nagu sulejopede, kuivatamine kuivatis tuleks võimaluse korral alati ükshaaval teostada.
  • Klompide vältimiseks võite panna kuivatisse neli puhast tennisepalli. NB! Veenduge, et pallide värvid/kiud ei hõõrduks maha!
  • Suletäidisega esemete soovitatav kuivatamistemperatuur on 30–60 kraadi. Kuivatusprogramm peaks kestma 40–60 minutit.
  • Kui suletäidis tundub pärast kuivatamist endiselt niiske või isegi märg, siis korrake protsessi.
  • Suletäidis võib jääkniiskuse tõttu kiiresti ebameeldivalt lõhnama või hallitama hakata, mistõttu on kõige parem lasta sel pärast kuivatamist mõned tunnid tuulduda.

Boschi trummelkuivatitel on suletäidise jaoks spetsiaalne kuivatusprogramm. Selle programmi puhul on kombineeritud omavahel sobilik kuivatamistemperatuur ja -aeg ning see sobib eriti hästi näiteks suletäidisega jopede ja patjade kuivatamiseks.

Kuidas kuivatada kuivatis teksaseid?

Siinkohal on samuti oluline pöörata tähelepanu kangale, eriti puuvillasegudele, ja pesu hooldussuunistele.

  • Klassikalisi 100% puuvillast valmistatud kvaliteetseid teksaseid on ohutu trummelkuivatisse panna. Teksaste puhul on kahanemine suhteliselt ebatõenäoline. Mõningane kahanemine on aga siiski võimalik. Kui teie teksased on enne pesemist väga ümber, siis ei tasu neid kuivatisse panna.
  • Enamik tänapäevaseid teksaseid on valmistatud segamaterjalist kangast, mis on suure elastse kiu või polüestri osakaaluga. Kasutage segamaterjalist kangaste trummelkuivatuseks õrna programmi või kui te pole materjalis kindel, siis kuivatage õhu käes.
  • Sama kehtib ka venivast materjalist teksastele. Sünteetilised kiud võivad kõrgemal temperatuuril sulama hakata, mis võib teie lemmikrõivastesse hiljem lõhesid tekitada.
Nagu tõeline proff: värskendage pesu kuivatis.

Kõiki riideesemeid ei ole vaja tingimata pärast iga kandmist põhjalikult pesta ja kuivatada. Trummelkuivati aitab teil riideid kiiresti värskendada. Lihtsalt pange esemed pesukotti ja seejärel 15 minutiks kuivatisse. Soovi korral võite panna kuivatisse värskuse lisamiseks ka meeldiva lõhnaga niiske käterätiku.

15 minuti pärast võtke riided välja, andke neile sobilik vorm ja laske neil riidepuul rippudes tuulduda.

Märkus: järgige neid nõuandeid ainult juhul, kui teie riiete puhul on trummelkuivatus lubatud. Ärge töödelge pesu enne kuivatustsüklit plekieemaldaja või muude tuleohtlike ainetega.

Nagu tõeline proff: muutke kahanenud džemprite suurust.

Järeleproovitud viis, kuidas oma lemmikdžempri endine kuju taastada, on seda õrnalt venitada.

  • Kõigepealt leotage džemprit soojas vees. Segage vette pisut šampooni, et kiududel oleks võimalik laieneda.
  • Pange märg džemper rätikule ja mässige see õrnalt sisse, et eemaldada liigne vesi.
  • Nüüd pange džemper rätikule ja alustage selle õigesse vormi venitamist. Korrake seda toimingut, kuni džemper kuivab.

Teile võib veel huvi pakkuda